  • ZWO Mono CMOS Camera ASI 1600MM - Sensor D21,9 mm
    • Číslo produktu: ASI1600MM
    • Výrobce: ZWO
    • Váha dodávky: 0,12 kg
    1-2 týdny
  • Tento produkt je dostupný také v následujících variantách:
     ZWO Mono CMOS Camera ASI 1600MM - Sensor D=21,9 mm 34 595 Kč
     ZWO MONO Astro Camera ASI1600MM Pro cooled - Sensor D=21.9 mm 49 995 Kč
ZWO ASI1600 SMonochrome CMOS Camera for astrophotography
With 21.9 mm sensor size and high resolution 3.8 µm pixels, the ASI1600MM monochrome camera offers very high detail resolution and simultaneously a large field of view.
Advantages and features of the ASI 1600 color camera:
♦ USB 3.0 for a fast download - an also be used with USB 2.0
♦ Sensitive CMOS sensor with 21.9 mm diameter - 16 megapixels
♦ High resolution through 3.8 µm pixels
♦ Distance from T2 connection thread to camera sensor: 17.5 mm
Downloads, Drivers:
ZW Optical supplies software and drivers online for free download.
Software and drivers for all ZWO cameras
Sensor: 4/3” CMOS
Resolution: 16 megapixels, 4656*3520
Pixel size: 3.8 µm
Sensor size: 21.9 mm diameter
Exposure time: 32 µs to infinity
Software requirements: USB 3.0 should be supported by operating system
Bit Rate: 12bit output (12bit ADC)
Telescope connection: T2, 2″ and 1,25″
Distance T2 thread to sensor: 17.5 mm
Size: 62 mm diameter and 36 mm length
Weight: 120 grams
Obsah balení produktu "ZWO Mono CMOS Camera ASI 1600MM - Sensor D=21,9 mm":